úvodní » Tábory » Stavění táboru » Jak stavíme tábor I.


Jak stavíme tábor I.

V našem oddíle máme dlouhou tradici speciálních stanů, zvaných Jumbo: začalo to tím, že Tom přerostl i délku standardního áčka a tak si vytvořil spojením dvou jehlanů stan délky 3,5 metru. Délka byla v pořádku, ale jehlany jsou trochu užší: 1,7 metru, tj. na postel zbyde tak 50 cm, což už je dosti málo. Nehledě na to, že naše podsady pro jehlany mají výšku pouze 50 cm: pro menší členy to jaktakž stačí, ale Tom po jedné sezóně poznal, že to takhle dále nejde.

Vedeni snahou eliminovat Tomovu ranní rozmzelost jsme se příští rok rozhodli pro radikální krok: nechali jsme si ušít speciální áčko s rozměry 2×4 x 1,6 m, které vzniklo jakoby nastavením dvou áček za sebou. Délka 4 metry vám může připadat příliš, ale zkušenost ukázala, že je to výhodné: do takového stanu se bez větších problémů vejde celá družina, zvláště za deště. Sice se to Tomovi někdy moc nelíbí, ale je ve stanu s Jéňou, který má na starosti Muflony, takže si nemůže tolik stěžovat. Takové Jumbo ale zabere dvě pozice v půdorysu tábora.

Délka áčka již také nestačí Kyslíkovi a protože Jumbo na něj bylo až moc, domluvili jsme se loni na délce 2,5 metru, což nijak výrazně tábor nenaruší.

Jak jste jistě pochopili, naším mottem je maximální pohodlí v rámci možností, což na druhou stranu přináší i velmi silný argument: hrozba odebrání výsady bydlet ve výjimečném stanu se ukázala býti silným motivem.

Letos postavíme 6 úplně nových áček a jedno prodloužené pro Kyslíka. Stany jsme objednali loni po táboře, dojel jsem pro ně do Mšena a tak nás čeká výroba podsad.

Podsady jsme navrhli pořádné: výška je 1 m a jsou konstruovány na výrazné zatížení, zvláště o poledním klidu. Pro výrobu jednoho potřebujeme tak 40 prken šířky 10 cm, délky 190 cm a tloušťky 2 cm, 4 trámky 10×200 x 5 cm a 40 prkének 10×60 x 2 cm na postele, 2 trámky 10×190 x 4 cm na uchycení postelí a zpevnění přední stěny, 4 trámky 10×100 x 3 cm a 6 trámků 10×100 x 4 cm, 6 tyček 2,5×200 x 2,5 cm a také nějaké hřebíky, 2 kousky použitého převodního pásu jako uchycení dvířek (když je přibíjíme ke stěně, tak věru nešetříme hřebíky: na jeden úchyt jich klidně zabijeme 40 a ani nám to nepřijde moc). Obvykle strávíme výrobou podsad v sehraném týmu jeden den.

Další důležitou stavbou je kuchyně a jídelna. Původně jsme stavěli dřevěnou konstrukci, na kterou jsme natáhli plachtu 8×12 metrů, ale protože nám ji počasí a nenechaví kolemjdoucí ničili, přešli jsme na konstrukci z lešenářských trubek. Sice to nevypadá moc tábornicky, ale výrazně to urychlí stavbu toho nejdůležitějšího a hlavně na to nepotřebujeme tolik materiálu. 
Boční stěny kuchyně také zakryjeme plachtami a stěnami podsad, jednu stranu máme zakrytou igelitem, který propouští trochu více světla, kterého se nám jinak moc nedostává a hlavně je tato stěna vytahovací, takže ji během dne uvolníme a v jídelně není tolik dusno. Stoly máme z dřevotřískových desek na dřevěných kůlech a lavice si půjčujeme z ouběnické klubovny.

Kuchyně je vybavená pořádným sporákem na dřevo a navíc máme plynový sporák na věci, co potřebujeme rychle ohřát či uvařit.

Tolik v této první části. Příště si povíme o dalším vybavení tábora a také o našich zvycích.