úvodní » Oddíl » Skauti z Višňové vyrazili tradičně na pochod Praha–Prčice


Skauti z Višňové vyrazili tradičně na pochod Praha–Prčice

 

V sobotu 21. května se lidé po dvou letech odkladu vypravili na dálkový pochod z Prahy-Hájů do Sedlce-Prčice. Tisíce turistů „si nakoupily střevíce a hbitě vyrazily“ – jak zpívá Ivan Mládek –, aby na punktech získaly razítka a v cíli žlutou plastovou botičku s tatrankou. Jedním výchozím bodem bylo sedlčanské gymnázium. Odtud se na trasu vydalo i šest dospělých skautů z Višňové a okolí. Stejně jako ostatní se však letos museli zaregistrovat předem. 

„Jsem nadšená, že se to letos konalo, protože po dvouletém zákazu už jsem se opravdu těšila na další botičku, jelikož jich mám od našeho prvního pochodu nepřerušenou řadu,“ říká Lucie Nekolná, která se skauty chodí už od jejich prvního ročníku v roce 2015. 

V prvopočátcích této akce přitom tyto odměny nebyly z plastu, s tím se začalo až v roce 1977. Předtím v cíli pochodníci dostávali stužku, kovovou botu či odznak, obtisk nebo textilní erb či botu. Posledních čtyřiačtyřicet let jsou v kurzu plastové botičky různých barev. 

„Bylo to krásně strávených necelých devět hodin,” pochvaluje si další člen party Tomáš Melichárek. Všichni se už těší na další ročník.

Letos šlo o 56. ročník nejznámějšího dálkového pochodu, který měl aktuálně 21 tras a 17508 předem registrovaných účastníků. Kvůli omezenému počtu autobusových i vlakových spojů se zájemci museli přihlásit s předstihem. Nejkratší byla dětská trasa z Votic, jež měřila 23 kilometrů. Naopak nejvíce se lidé prošli z trasy Karla Kulleho, která startovala v Praze-Hájích a vedla cestou dlouhou 70 kilometrů.  


Petra Sýkorová – Surikata

 č.1